Strona głowna  /  Aktualności  /  RECENZJA KSIĄŻKI THOMASA GORDONA PT.
RECENZJA KSIĄŻKI THOMASA GORDONA PT.
data dodania: 2010-06-14 18:54:50

Niemal każdy rodzic marzy o tym, by wychować swoje dziecka
na przysłowiowego dobrego człowieka, by odnieść jak najmniej porażek
w wychowaniu dzieci. Choć błędy są nieuniknione, autor książki „Wychowanie bez porażek w praktyce” pokazuje jak ich unikać, jak najlepiej rozwiązywać problemy wychowawcze, z korzyścią dla obu stron- rodziców i dzieci.
Gordon zwraca uwagę, że wiele błędów wychowawczych wynika
z postaw rodziców i jeśli będą oni w stanie zmienić swoje zachowania ojcowskie czy macierzyńskie, przyniesie to sukces w wychowaniu dzieci. Jedna
z największych trudności wynika z tego, że rodzicom trudno pojąć, iż dziecko wymaga takich samych relacji- kontaktów międzyosobowych jak dorosły. Ciekawie opisuje to na przykładzie- kiedy zaproszony na przyjęcie znajomy rozbije szklankę, większość rodziców, starałaby się załagodzić sytuację, kiedy zrobi to samo dziecko, najczęściej rodzic podniesionym tonem wypowie jakieś słowa o jego nieuwadze czy niezdarności.
Niezwykle istotne jest słuchanie dziecka, nawet kiedy informacje wydają się niektórym rodzicom błahe np. kolejny narysowany w przedszkolu rysunek. Dziecko wie, kiedy rodzic słucha, a kiedy błądzi gdzieś myślami. Kiedy dziecko wie, ze rodzic słucha, czuje się akceptowane, potrzebne i bezpieczne. Ponadto przynosi to owoce w postaci tego, że dziecko słucha rodziców.
W książce odnajdziemy też wiele wskazówek dotyczących codziennych problemów z dziećmi m.in. tego, że nie chcą jeść jarzyn, nie mają ochoty iść
do przedszkola czy do szkoły, kiedy buntują się przed pójściem spać,
czy posprzątaniem zabawek.
Dodatkowym atutem publikacji są bogate opisy, pokazujące jak rodzice starali się wprowadzić w życie metodę Gordonowskiego wychowania
bez porażek. Opisy te ułatwiają rodzicom odnieść je do własnych relacji
z dziećmi. Zwłaszcza, że autor dokonuje ich analizy i wyciąga konkretne wnioski.
Co ważne, autor stawia na odpowiedzialność i samodzielność dziecka, pokazuje jak wychowywać dziecko, by posiadło ono te cechy.
Serdecznie polecam tę książkę wszystkim rodzicom, którzy chcą poprawić swoje relacje z dziećmi i wychowywać je w atmosferze wzajemnego szacunku. Znajdą tu wiele ciekawych rad, które wprowadzone w życie mogą okazać się sukcesem i zmobilizują dorosłych do pracy nad swoim ojcostwem
i macierzyństwem, a dzieciom podarują, to czego najbardziej potrzebują- rozsądną miłość i odpowiedzialne wychowanie.

Dorota  Banaś