To takie proste!
Samorządowe Przedszkole nr 154 im. Janusza Korczaka
Strona głowna  /  Aktualności  /  Inteligencja wieloraka
Inteligencja wieloraka
data dodania: 2011-04-28 16:51:05

                                                                   mgr Magdalena Miśkiewicz 

„...bo każde dziecko ma w sobie potencjał...”

 

Współczesny amerykański psycholog Howard Gardner opracował rewolucyjną teorię. Teoria inteligencji wielorakich rozszerzyła klasyczną definicję inteligencji, mierzoną do tej pory przez odpowiednie testy IQ. Do jej pomiaru potrzeba dokładniejszych i obszerniejszych testów. Wymaga także stałej obserwacji oraz oceny dziecka w różnych sytuacjach życiowych.

Dzięki nowatorskiej teorii Gardnera każdy z nas może odkryć w sobie mocne strony. Możemy odkryć je u dziecka, i pomóc mu rozwijać się i dojrzewać w zgodzie ze światem
i własnymi zdolnościami.

Warto uświadomić wszystkim rodzicom i wychowawcom, że w każdym dziecku tkwi geniusz. Trzeba tylko pozwolić mu się objawić.

Poniżej opis ośmiu inteligencji według Howarda Gardnera:

 

I Inteligencja wizualno-przestrzenna
Osoby obdarzone tym typem inteligencji, świetnie radzą sobie z czytaniem map, schematów, wykresów, lubią grać w gry planszowe, doskonale rysują i tworzą bryły przestrzenne,
a także układają historyjki obrazkowe. Dzieci z wrodzoną inteligencją wizualno przestrzenną lubią układać puzzle, budować trójwymiarowe budowle. Obdarzeni są nią artyści, architekci, nawigatorzy, projektanci.


    
 II Inteligencja językowa
Obdarzeni są nią ludzie, którzy z łatwością formułują myśli, doskonale piszą i mówią, lubią grę słów, chętnie używają metafor, lubią czytać. Ten typ inteligencji charakteryzuje literatów, autorów tekstów, dziennikarzy, prawników. Jest ona niezwykle ważna, ponieważ stanowi narzędzie do komunikowania się ze światem, wyrażania emocji, myśli. Jednak mowa nie jest umiejętnością wrodzoną. Dziecko uczy się jej podczas kontaktów z otoczeniem i to głównie od najbliższych mu ludzi zależy, jak będzie w przyszłości komunikować się ze światem.   

III Inteligencja muzyczna
Osoby utalentowane muzycznie są wrażliwe na melodie i rytmy. Chętnie uczą się gry na instrumentach, z łatwością rozróżniają dźwięki, często nucą pod nosem, lubią pracować przy muzyce, nie sprawia im trudności powtórzenie usłyszanej melodii. Ten typ inteligencji można zaobserwować u dziecka najwcześniej. Jeśli maluch chętnie śpiewa, potrafi wystukać rytm melodii, nie może się skupić, kiedy gra muzyka, lubi tańczyć, z pewnością obdarzony jest inteligencją muzyczną. Z łatwością będzie się uczył literek, liczb oraz języków obcych.
  
 IV Inteligencja logiczno-matematyczna
Dla osób obdarzonych tym typem inteligencji świat jawi się jako ciąg połączonych logicznie zdarzeń. We wszystkim starają się odnaleźć sens, patrzą na świat z dużą dawką racjonalizmu. Potrafią myśleć abstrakcyjne i liczyć w pamięci. Lubią porządkować, segregować, szybko dostrzegają wyniki i skutki, źle się czują w towarzystwie osób niezorganizowanych, chętniej niż inni spędzają wolny czas na rozwiązywaniu krzyżówek,
czy rebusów.   
  
V Inteligencja ruchowa
Ludzie obdarzeni tym typem inteligencji emanują energią, mają ciągłą potrzebę wyrażania swoich emocji poprzez ruch oraz kontakt fizyczny. Lubią spędzać czas aktywnie, uprawiając różnego rodzaju sporty oraz obcując z naturą. Są zwykle otwarci na nowe wyzwania, aktywnie podchodzą do problemów, często są wrażliwi na dotyk, mają zdolności manualne. Dzieci posiadające inteligencję ruchową nie mogą usiedzieć w jednym miejscu, mają ciągłą potrzebę poznawania świata poprzez dotyk.   
  
VI Inteligencja intrapersonalna (emocjonalna)
Osoby z rozwiniętą inteligencją emocjonalną potrafią panować nad swoimi uczuciami
i doskonale wiedzą, jak nimi kierować, by mieć wpływ na innych i osiągać zamierzone cele, rozumieją też uczucia innych. Według niektórych psychologów nasz sukces życiowy w dużej mierze zależy od tego typu inteligencji. Zdolności intrapersonalne nie są uwarunkowane genetycznie, uczymy się ich przez całe życie. To do nas rodziców, opiekunów głównie zależy, jakim nasze dziecko będzie w przyszłość parterem, rodzicem, przyjacielem. Czy będzie się akceptować i poradzi sobie z trudnościami.
  
 VII Inteligencja przyrodnicza
Osoby obdarzone tym typem inteligencji rozumieją świat poprzez swoje otoczenie.
Lubią przebywać na świeżym powietrzu, kochają przyrodę, czują się jej nieodłączną częścią. Szybko zapamiętują gatunki zwierząt i roślin, lubią je hodować, interesują się ekologią. Dzieci bardzo często wykazują duże zainteresowanie przyrodą, chcą wiedzieć wszystko
o dinozaurach, o podwodnym świecie, lubią chodzić do lasu, ogrodu zoologicznego, czy obserwować życie mrówek.     

VIII Inteligencja interpersonalna
Osoby z rozwiniętą inteligencją interpersonalną widzą świat oczyma innych ludzi, potrafią
z łatwością odczytać emocje swoich rozmówców, mają zdolności do negocjacji, są dobrymi mediatorami i często urodzonymi przywódcami. Dzieci obdarzone tym typem inteligencji szybko przystosowują się do nowego otoczenia, lubią bawić się z innymi dziećmi, chętnie biorą udział w grach zespołowych.
Komentarze
Dodaj komentarz
Imię i Nazwisko
Adres e-mail
Komentarz
Wpisz wynik: 2+3