Strona głowna  /  Aktualności  /  Bezpieczny przedszkolak w domu
Bezpieczny przedszkolak w domu
data dodania: 2014-01-18 21:13:05

„Bezpieczny przedszkolak w domu”

Dom to wspaniałe miejsce do zabawy i rozwoju dla dziecka. Jednak według statystyk połowa wypadków dzieci wieku 0 – 6 lat ma miejsce w domu! To Rodzice muszą zadbać o to, aby dom był bezpieczny dla dziecka. Rodzice przede wszystkim własnym zachowaniem i przykładem mogą uczyć dziecka bezpiecznych nawyków.

Oto kilka wskazówek, o których trzeba pamiętać i często przypominać dziecku.

A jak aspiryna i inne lekarstwa – trzymaj je w miejscu niedostępnym dla dziecka. Powiedz, że można ich zażywać tylko pod okiem dorosłego – mamy, taty.

B jak balkon – wytłumacz dziecku, aby nie wychylało się przez barierki na balkonie

Cz jak czajnik – dziecko musi wiedzieć, że dotykanie czy zabawa przedmiotami gorącymi może skończyć się tragicznie. Czajnik z gorącą wodą może być jednym z nich.

D jak detergenty – trzymaj w zamkniętej na klucz szafce, w miejscu niedostępnym dla dziecka.

G jak guziki i inne drobne przedmioty – przypominaj dziecku, aby nie brało do buzi takich drobiazgów, a najlepiej, aby dziecko nie bawiło się łatwymi do połknięcia przedmiotami.

I jak Internet – kontroluj to, ile czasu dziecko przebywa przed komputerem i korzysta z niego bezpiecznie. Zablokuj strony dla dorosłych. Przestrzeż dziecko przed nieznajomymi w sieci.

K jak kuchnia – zabroń dziecku zabawy w kuchni. Znajdują się tak niebezpieczne przedmioty, tj. noże, kuchenka.

O jak okno – wytłumacz dziecku, aby nie wychylało się przez otwarte okno, nie stawało na parapecie.

P jak prąd – wyjaśnij, jakie urządzenia elektryczne może dziecko samo włączać (lampka Tak żelazko Nie).

S jak sam w domu – nie zostawiaj dziecka samego w domu! nawet na przysłowiową minutę! Starsze dziecko przestrzegaj, aby nie otwierało nikomu drzwi.

T jak telefon i numery alarmowe – przypominaj z dzieckiem numery alarmowe, objaśniaj sytuacje, w których należy wzywać pomoc.

Z jak zapałki – wyjaśnij, jak się może skończyć zabawa zapałkami bądź palnikami w kuchni.

Dorośli nie są w stanie przewidzieć, jakie szalone pomysły przyjdą do głowy dziecku i co podpowie bujna wyobraźnia. Istotne jest, by dziecko znało tych kilka zasad. Życie jest tylko jedno.

Magdalena Kuliga