Strona głowna  /  Aktualności  /  Kraków dla dzieci
Kraków dla dzieci
data dodania: 2016-01-08 21:17:12
 Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu wraz ze wzgórzem wawelskim, to jedno z najbardziej znaczących historycznie i kulturalnie miejsc w Polsce. Przez wieki siedziba królów polskich. Gromadzi kolekcje obrazów, grafik, rzeźb, tkanin, wyrobów złotniczych, militariów, porcelany i mebli. Stałe wystawy odtwarzają wygląd sal z okresu renesansu i baroku.
Możliwe jest bezpłatne zwiedzanie wyznaczonych wystaw Zamku:
                            niedziele (2 XI - 31 III) w godzinach 10.00-16.00.
- należy pobrać bezpłatne wejściówki w kasie biletowej
- ze względów konserwatorskich obowiązuje limit dzienny wejściówek
- ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem ekspozycji
Informacje: www.wawel.krakow.pl

Wzgórze Wawelskie

Wzgórze wawelskie górujące nad zakolem Wisły. Skaliste wzniesienie od wczesnego średniowiecza było siedzibą świeckiej i duchownej władzy. Wzgórze posiada ogrody królewskie, które zachwycają starannie wyselekcjonowaną roślinnością. Lergenda przypomina nam, że pod Wawelem, w jamie mieszkał groźny smok, którego zabił szewczyk Skuba. Pamiątką po smoku jest pomnik, który do dziś zieje ogniem.
Wzgórze wawelskie jest udostępniane bezpłatnie  zwiedzającym codziennie  od godz. 6.00 do zmroku.

Kopiec Kościuszki

Usypany za czasów Wolnego Miasta Krakowa, który było jedynym skrawkiem niepodległej Polski. Pozostał do dziś symbolem nadziei Polaków na wolność   i niepodległość. Kopiec nagradza odwiedzających jedną z piękniejszych panoram Krakowa, z widokiem na najbardziej rozpoznawalne obiekty Starego Miasta           m.in.: Wawel, Bazylikę Mariacką, czy Sukiennice, a także na Wyżynę Krakowską, Kotlinę Sandomierską, Pogórze Wielickie, Beskidy a przy dobrej widoczności również Tatry.
W dniach 4 II, 24 III wstęp na Kopiec Kościuszki jest bezpłatny.

Podziemia Rynku

Podziemia Rynku przybliżają życie codzienne w Krakowie sprzed kilku wieków. Wystawę wzbogacają ciekawe makiety oraz multimedia w postaci ekranów dotykowych, hologramów, projekcji i filmów dokumentalnych wyświetlanych  w specjalnie do tego celu zaaranżowanych pomieszczeniach piwnic pod Sukiennicami. Z myślą o najmłodszych znajduje się tam specjalny pokój zabaw oraz mechaniczny teatrzyk „Legenda o dawnym Krakowie”.

We wtorki wstęp bezpłatny w godz. 10:00- 16:00.
Wystawa nieczynna w pierwszy wtorek każdego miesiąca.
Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc.

Muzeum lotnictwa Polskiego

Muzeum Lotnictwa Polskiego  zlokalizowane jest na terenach dawnego lotniska Rakowice - Czyżyny, gromadzące eksponaty związane z historią rozwoju lotnictwa. Liczba eksponowanych obecnie maszyn powietrznych przekracza 200. Większość eksponatów stanowią przekazane do muzeum egzemplarze wycofane z użytku przez wojsko lub władze państwowe.

Bezpłatne wejście na teren muzeum obowiązuje
 we wtorki w godz. 9:00 – 17:00.

Sukiennice – Galeria Sztuki Polskiej XIX w.

Stojące pośrodku Rynku Głównego Sukiennice są jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Krakowa. Współcześnie w Sukiennicach znajdują się dwa rzędy sklepików z rękodziełem i pamiątkami. Ze względu na położenie i charakter sale I piętra gmachu Sukiennic stały się pierwszą siedzibą Muzeum Narodowego  w Krakowie. Galeria Sztuki jest największą w Polsce stałą ekspozycją dziewiętnastowiecznego polskiego malarstwa i rzeźby.

Galeria Sztuki udostępniana jest bezpłatnie w każdą
niedzielę w godz. 10.00 - 18.00.

Centrum Kultury – Festiwal teatrów dla dzieci

18-29 stycznia 2016 r., godz. 11: 00, scena NCK
Festiwal Teatrów dla Dzieci to z pewnością najważniejsze kulturalne wydarzenie dla dzieci podczas ferii zimowych. W trwającym dwa tygodnie Festiwalu wezmą udział teatry z Polski, prezentując na scenie NCK starannie dobrane  i najciekawsze spektakle teatralne dla dzieci. Edycja 2016 festiwalu przypomni przygody dobrze znanych i lubianych bohaterów bajkowych m.in.: Jasia i Małgosi, Calineczki, Pinokia….

Szczegółowe informacje na temat festiwalu:

Park Świętego Mikołaja w Zatorze

Park Św. Mikołaja to miejsce szczególne, które warto wybrać na spędzenie czasu z rodziną. Najmłodszych z pewnością urzeknie bajkowa ścieżka, na której można zobaczyć kilkanaście domków bajkowych postaci, czy szopkę Bożonarodzeniową. Kierunek zwiedzania prowadzi wprost do Domu Św. Mikołaja. Główną atrakcją jest Bajkowa Parada, w której ulubione postaci bajkowe wędrują zaczarowaną ścieżką. Można się do nich przytulić, podać im rękę lub zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Parady są codziennie o godzinie 13.30, a w weekendy o 16.00. Park czynny jest do 21 luty 2016r.

Bliższe informacje:
www.parkmikolaja.pl/

Pałac Krzysztofory - Pokonkursowa
wystawa szopek krakowskich

Szopka Krakowska to przepiękna tradycja, naszego pięknego miasta Krakowa. Konkurs na Najpiękniejszą Szopkę Krakowską – organizowany co roku przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, w którym krakowscy szopkarze rywalizują  o nagrody w kilku kategoriach wiekowych. Szopka krakowska jest wyjątkowa. Bajkowe połączenie architektonicznych detali, których pierwowzorem są krakowskie zabytki, budzi powszechny podziw i zachwyt.
Wystawa trwa do 28 lutego 2016r.

Szczegółowe informacje dostępne: