To takie proste!
Samorządowe Przedszkole nr 154 im. Janusza Korczaka
Strona głowna  /  Aktualności  /  Dziecko i komputer - zagrożenia
Dziecko i komputer - zagrożenia
data dodania: 2009-11-01 17:49:10Powszechna komputeryzacja, która zaszła w ostatnich kilku latach stała się zjawiskiem mającym wpływ na dzieci. Obniżenie cen komputerów pozwala przeciętnie zamożnej rodzinie zafundować sobie to urządzenie. Tym samym coraz częściej możemy spotkać zapatrzone w ekran monitora komputerowego maluchy. Jeżeli dołączymy do tego fascynację światem komputerów choćby jednego z rodziców, nie zdziwi nas dwuipółlatek świetnie radzący sobie z myszką, układający komputerowe puzzle, rysujący bądź manipulujący grami.
Analizując taką sytuację należy określić zagrożenia na jakie narażone są „komputerowe dzieci”. Możemy podzielić je na kilka sfer.

I Sfera fizyczna - zagrożenia, które przypisalibyśmy do tej sfery, obejmują takie elementy zdrowia jak postawa i wzrok. Oczy są najbardziej narażone na problemy zdrowotne wynikające z nadmiaru użytkowania komputera. Najczęściej występujące schorzenia, tj. zmęczenie wzroku, pieczenie oczu, nieostrość widzenia, zmiany percepcji barw spowodowane są długotrwałym wpatrywaniem się w ekran oraz niewłaściwym oświetleniem stanowiska pracy. Inne "komputerowe" dolegliwości fizyczne mające bezpośredni związek ze wzrokiem, a sygnalizowane przez dzieci, to bóle i zawroty głowy. Przesiadywanie przed komputerem zagraża również postawie ciała. Możemy mieć wówczas do czynienia z bólem w karku, jego usztywnieniem, bólem ramion, bólami bioder i mięśni nóg czy, promieniującymi na całe ciało, bólami kręgosłupa. Do innych dolegliwości fizycznych zaliczamy stające się powoli nagminnymi bóle w nadgarstkach, drętwienie i skurcze rąk, usztywnienie i bóle mięśni oraz stawów.
II Sfera intelektualna - bezkrytyczne zaufanie do możliwości martwego urządzenia, występujące u zafascynowanych komputerem dzieci, to najczęściej spotykany objaw. Coraz powszechniej uważa się, że komputer jest doskonały, niezastąpiony, nieomylny, możliwy do wykorzystania w każdej sytuacji, wszystko mogący. Możemy mieć do czynienia na przykład z tzw. szokiem informacyjnym. Zjawisko to wynika ze zbyt szybkiego napływu informacji, danych. W takim wypadku mózg nie potrafi dokonać racjonalnej selekcji informacji czy danych na te, które mają dla nas wartość i te, które są dla nas zbyteczne lub nawet szkodliwe. Nadmiar różnego rodzaju wiadomości bez odpowiedniej podbudowy opartej na wiedzy powoduje spłycenie intelektualne osoby. Z czasem - w przypadku dzieci bardzo szybko - przeradza się to także w niezdolność do samodzielnego myślenia i działania, a poprzez to do podatności na manipulację.
III Sfera psychiczna - przyczyną są tu uzależnienia od komputera czy skłonności do uciekania w wyobraźni do - oderwanej od realnego świata - rzeczywistości wirtualnej i próby przenoszenia tego do życia. Uzależnienie, początkowo niezauważalne, z czasem rozwija się i zaczyna powodować problemy. Pierwszym z nich jest izolacja od otoczenia. Dziecko uzależnione od komputera przestaje szukać kontaktów interpersonalnych, zastępując je komputerem. Zamiast zabawy z rówieśnikami, decyduje się na zabawę przy komputerze.
IV SFERA MORALNA –zagrożenia w tej sferze wynikają z łatwego, a jednocześnie niekontrolowanego dostępu do nieodpowiednich informacji, treści, obrazków, fotosów, filmów. Łatwo tu o wypaczenie a także utrwalenie w psychice dziecka negatywnych wzorców. Może to być szkodą nie do naprawienia. Pornografia, przemoc, brutalność to tylko niektóre przykłady negatywnego oddziaływania, które masowo występują w internecie, grach komputerowych, sprowadzając niejednokrotnie komputerową rozrywkę do poziomu kompletnego prymitywizmu. Zagrożenie płynące z wielu gier komputerowych (jednak nie wszystkich!), na przykład wiara w możliwość bezproblemowego, nie wywołującego konsekwencji zabijania, a zarazem ożywania w zależności od własnych chęci, prowadzi do zachowań, w których świat fikcji i świat realny to światy tożsame. Dziecko nie rozumie, dlaczego w realnym świecie uderzenie kogoś niebezpiecznym przedmiotem jest złe, bo w świecie gier komputerowych przecież to nie wywołuje większych konsekwencji - wystarczy odpowiednim przyciskiem "doładować życie lub zdrowie" i po problemie.

Jak uchronić dziecko przed opisanymi powyżej zagrożeniami? Należy je przede wszystkim uważnie obserwować. Dlatego Rodzicu jeżeli masz w domu małego informatyka, zapalonego gracza komputerowego przeczytaj dokładnie poniższe punkty. Opisują charakterystyczne symptomy, jakie towarzyszą nadmiernemu wpływowi komputera na dziecko. Stwierdzenie wystąpienia któregokolwiek z nich powinno stać się dla Ciebie wyraźnym sygnałem możliwości wystąpienia któregoś z omówionych niebezpieczeństw, a zatem sygnałem do pojęcia działań na rzecz zlikwidowania zagrożenia.

TWOJE DZIECKO . . . .
 
  •  za najważniejszą czynnością w życiu uważa używanie czy korzystanie z komputera
  • coraz częściej rezygnuje z dotychczasowych zajęć (spotkania z rodziną i rówieśnikami, zabawy, nauki), więcej czasu poświęcając komputerowi.
  • jest rozdrażnienie, a nawet agresywne (tzw. objaw abstynencyjny) w sytuacji braku dostępu czy możliwości korzystania z komputera.
  • popada w konflikty ze swoim najbliższym otoczeniem – najczęściej z Tobą - których powodem często jest nadmierne angażowanie się w wirtualną rzeczywistość gier.
  •  ma rozchwiany nastrój, przeżywa gwałtowne jego zmiany, w krótkim czasie jego dobre samopoczucie, zmienia się nagle w poczucie odrętwienia, niemocy.
  • po okresie opanowania pewnych negatywnych zachowań np. wywołanych zredukowaniem czasu wykorzystywanego na zajęcia z komputerem, powraca do wcześniejszego nadmiernego użytkowania komputera a towarzyszą temu nawroty negatywnych stanów emocjonalnych, m.in. niepokój i nerwowość, znużenie, ogólne osłabienie.


 opracowała mgr Andżelika Świdzińska


 


Komentarze
Dodaj komentarz
Imię i Nazwisko
Adres e-mail
Komentarz
Wpisz wynik: 2+3