Kontakt
Samorządowe Przedszkole nr 154 im. Janusza Korczaka
Strona głowna  /  Jadłospis
Jadłospis

 

 

W związku z wejściem w życie Ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia

nakazującej udzielenie informacji o zawartości substancji alergizujących 

przy każdym daniu umieszczony jest numer alergenu jaki zawiera to danie:

 

1   – Zboża zawierające gluten,

2  – Skorupiaki i produkty pochodne

3  – Jaja i produkty pochodne

4  – Ryby i produkty pochodne

5  – Orzeszki ziemne (arachidowe)

6  – Soja i produkty pochodne

7  – Mleko i produkty pochodne

8  – Orzechy

9  – Seler i produkty pochodne

10  – Gorczyca i produkty pochodne

11  – Nasiona sezamu i produkty pochodne

12  – Dwutlenek siarki

13  – Łubin

14  – Mięczaki

 

                        

 


Jadłospis 26.10 - 30.10.2020r.

 

 

Poniedziałek: 26.10.20

Śniadanie: Weka(gluten) z masłem (białko mleka)z serkiem topionym z szynką(białko mleka) z pomidorem i rzodkiewką, zupa mleczna(białko mleka)z płatkami "Nestle", herbata z sokiem.

Sok jabłkowy tłoczony(100% soku), gruszki.

Obiad: Zupa neapolitańska na kurczaku / wywar jarzynowy kurczaku, zacierka(gluten), ser żółty i topiony(białko mleka) / ryż zapiekany jabłkami / ryż, jabłka, cynamon,

z jabłkami / masło(białko mleka), cukier/ mandarynki, kompot.

Podwieczorek: Chleb wieloziarnisty (gluten) z masłem(białko mleka) z kiełbasą z polędwicy i papryką czerwoną, herbata z cytryną.

Wtorek: 27.10.20

Śniadanie: Bułka kajzelka (gluten) z masłem(białko mleka) z serem żółtym i pomidorem, kakao(białko mleka), herbata z sokiem. Marchewka do chrupania.

Sok wieloowocowy, pomarańcza.

Obiad: Zupa koperkowa /wywar na rosole, koperek , marchew, pietruszka, przyprawy, zacierka , śmietana 18%(białko mleka)/, klopsy wieprzowe w sosie pomidorowym z kaszą gryczaną / mięso z łopatki od szynki, cebula, czosnek, jajka, sos, przyprawy, mąka(gluten), olej rzepakowy/ ogórek kiszony, kompot / wieloowocowy.

Podwieczorek: Kisiel poziomkowy z śmietaną / kisiel , cukier, śmietana 12% (białko mleka) / ciasteczka owsiane, soczek kartonik.

Środa: 28.10.20

Śniadanie: Weka(gluten) z masłem (białko mleka)z serkiem Almette i rzodkiewką / zupa mleczna z płatkami miodowymi, herbata z sokiem.

Sok pomarańczowy , jabłka.

Obiad: Zupa gulaszowa z ziemniakami / łopatka wieprzowa, cebula, wywar jarzynowy, czosnek, koncentrat pomidorowy, przyprawy / naleśniki z serem polane musem truskawkowym, / mąka(gluten) jajka, mleko, ser biały(białko mleka) olej rzepakowy / kompot wieloowocowy.

Podwieczorek: Chleb (gluten) z masłem(białko mleka) z szynką drobiową, ogórkiem zielonym i pomidorem, herbata z cytryną.

Czwartek: 29.10.20

Śniadanie: Chleb (gluten) z masłem (białko mleka) z pastą jajeczną / jajka, majonez , szczypiorek, sól / kakao, herbata z cytryną i miodem.

Sok jabłkowy100% tłoczony bez dodatku cukru , mandarynka.

Obiad: Krupnik z jarzynami na kurczaku / wywar rosołowy z jarzynami, kasza jęczmienna, kapusta włoska, przyprawy ziołowe /eskalopki z indyka/filet z indyka, jajka, mąka(gluten) przyprawy / ziemniaki, mizeria / ogórek zielony, kwasek, jogurt grecki, przyprawy / kompot wieloowocowy.

Podwieczorek : Galaretka owocowa pomarańczowa z owocami i bitą śmietaną, rurki waflowe, banan, woda mineralna

Piątek: 30.10.20

Śniadanie: Bułka (gluten) z masłem(białko mleka) z szynką włoską z ogórkiem kiszonym, kawa(białko mleka) herbata z cytryną i miodem.

Sok z marchwi i brzoskwini, mandarynki.

Obiad: Zupa krem z soczewicy z groszkiem ptysiowym / wywar jarzynowy na kurczaku, soczewica, groszek , śmietana12% (białko mleka), przyprawy / filet rybny w cieście naleśnikowym /filet z miruny, jajka, mąka(gluten), olej rzepakowy, bułka tarta, przyprawy / ziemniaki, surówka z kapusty kiszonej, jabłka i kukurydzy / kapusta kiszona, kukurydza, marchewka, olej rzepakowy, przyprawy / kompot wieloowocowy.

Podwieczorek: Serek waniliowy(białko mleka),chrupki kukurydziane, herbata owocowa.

 

W jadłospisie wyróżniono substancje powodujące alergie lub reakcje nietolerancji zawarte w załączniku II do Rozporządzenia 1169 z 25 Pażdziernika 2011.

 

Szczegółowy opis użytych składników oraz wartość kaloryczna i odżywcza wyprodukowanych posiłków znajduje się do wglądu u intendenta przedszkola.

 


Ostatnia aktualizacja: 2020-10-26